Quo vadis – lektura a opracowanie

Quo vadis Henryka Sienkiewicza każdy z nas prędzej czy później jest zmuszony przeczytać, a najczęściej w pierwszej chwili skłania nas do tego spis lektur szkolnych, w którym ten utwór znajduje się na ważnym miejscu. Nauczyciele przywiązują zazwyczaj dużą wagę do dokładnego przerobienia materiału związanego z działem Henryka Sienkiewicza, przede wszystkim dlatego, że należy już ono do kanonu literatury światowej i jest dobrze znane również za granicą.

Znana lektura

Warto też wspomnieć o tym, że Quo vadis wielu osobom poza granicami Polski znane jest w postaci popularnego filmu, a mnóstwo ludzi kojarzy nazwisko polskiego pisarza z Nagrodą Nobla, jak została mu przyznana w 1905 roku. Z tego powodu uczniowie sprawdzani są wielokrotnie na lekcjach pod kątem dokładnej znajomości tekstu. Liczni bohaterowie, fabuła powieści i wreszcie nawet mniej znaczące realia obyczajowe – wszystko to znajduje się w układanych przez pedagogów testach. Młodzi ludzie skarżą się więc często na trudności z zaliczeniem materiału na satysfakcjonującą ocenę, przede wszystkim dlatego, że jak wiadomo Quo vadis to ogromny tom składający się z kilkuset stron, o skomplikowanej, wielowątkowej fabule, gdzie bohaterowie historyczni oraz fikcyjni przeplatają się ze sobą niczym w kalejdoskopie.

Opracowanie quo vadis

Cóż, nasz wielki prozaik z pewnością włożył w napisanie powieści cały swój talent i bogatą wyobraźnię, co zaowocowało wspaniałym i złożonym utworem, który jednak dla niewprawionych w czytaniu osób może okazać się trudny do ogarnięcia. Z pomocą przychodzi wtedy niejednokrotnie opracowanie, które stanowi swoiste kompendium wiedzy oraz najważniejszych informacji na temat Quo vadis. Można się nim posiłkować zarówno podczas czytania książki, aby na bieżąco kontrolować, czy dobrze zrozumieliśmy tekst, albo też zaglądać do niego już po skończeniu lektury, aby na przykład przed lekcją upewnić się, czy wszystko dokładnie pamiętamy. Dzięki temu wydarzenia i bohaterowie nikomu nie umkną ani się nie zamażą, a lepsza ocena ze sprawdzianu będzie zdecydowanie łatwiejsza do osiągnięcia.