Podesty ruchome, czyli dźwignice, kosze lub podnośniki ruchome to maszyny budowlane o specjalnym przeznaczeniu, a mianowicie, służą one przemieszczaniu osób lub ładunków w określone miejsca w pionie i w poziomie. Platforma, która zawieszona jest na cięgniku lub podnoszona na dźwigniku to w zasadzie całe urządzenie, które umożliwia prowadzenie różnych prac na wysokościach.
Podesty ruchome dzieli się zasadniczo na trzy rodzaje: masztowe, wiszące oraz przejezdne, w tym również samojezdne. Tak wiec, w zależności od tego, co akurat chcemy robić, musimy wybrać odpowiedni rodzaj urządzenia.
Podesty ruchome to bardzo pomocne maszyny, które zresztą są szeroko wykorzystywane w bardzo różnych obszarach. Praktycznie wszystkie prace na wysokościach wykonuje się przy ich użyciu. Malowanie czy mycie elewacji wysokich budynków nie byłoby możliwe do wykonania gdyby nie podesty ruchome. Poza tym maszyny te wykorzystuje się na budowach, regularnie korzystają z nich elektrycy prowadzący prace na słupach wysokiego napięcia.